Lenovo’dan 1 milyar dolarlık yatırım planı

Teknoloji devi Lenovo, 2023 yılının ikinci çeyrek sonuçlarına göre 12,9 milyar dolar ciro ve 191 milyon dolar -Hong Kong Finansal Raporlama Standartlarına göre (HKFRS) net gelir elde etti. Lenovo’nun bilgisayar dışı faaliyetlerden elde ettiği ciro grup cirosunun %41’ini oluştururken, Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG) bir önceki yıla göre %18 artış anlamına gelen 1,7 milyar dolar ciro ile güçlü bir büyüme ve yüksek kârlılık sergiledi. Altyapı Çözümleri Grubu (ISG) depolama alanında önceki yıla göre üç haneli büyümeye ulaşarak Lenovo’yu dünyanın en büyük 4. depolama sağlayıcısı haline getirdi. Lenovo bilgisayar faaliyetlerinde dünyanın 1 numaralı pazar payı konumunu %23,2’lik oranıyla korudu.

Lenovo Türkiye, pazarda güçlü bir performans ortaya koyarak IDC PC Pazarı raporu sonuçlarına göre 2023 yılının ikinci çeyreğini %22, 6 pazar payı ile birinci sırada tamamladı. Lenovo Türkiye, Kurumsal Büyük Müşteriler segmentinde %40,5 ve tüketici segmentinde de %17 pay ile birinci sırada yer aldı. * (*Kaynak: IDC Quarterly PCD Tracker, Q2 2023”)

Global düzeyde dev yapay zekâ yatırımı

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, 2023 yılının ikinci çeyrek (Lenovo mali yılının ilk çeyrek) sonuçlarına göre 12,9 milyar dolar ciro ve 191 milyon dolar -Hong Kong Finansal Raporlama Standartlarına göre (HKFRS) net gelir elde etti. Lenovo, Gider-Ciro (E/R) oranını esnek tutmak ve sürdürülebilir kârlılığı artırmak için proaktif adımlar atmayı sürdürürken, büyüme ve dönüşüm için yatırım yapmaya devam ediyor. Lenovo, yapay zekâ (AI) cihazları, yapay zekâ altyapısı ve yapay zekâ çözümleri başta olmak üzere dünya genelindeki işletmeler için yapay zekâ dağıtımını hızlandırmak amacıyla yapay zekâya üç yılda 1 milyar dolar daha yatırım dahil olmak üzere, orta vadede inovasyon yatırımlarını iki katına çıkarma kararlılığını koruyor.

Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, sonuçlar hakkında şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz çeyrekte makroekonomik ortamda ortaya çıkan sorunlar nedeniyle donanım faaliyetlerimiz adaptasyon aşamasında kalsa da stratejimizi yürütmeye devam ettik. Hizmet odaklı faaliyetlerimiz güçlü bir büyüme elde ederek kârlılığını sürdürdü. Grup cirosundaki bilgisayar dışı ciro karması önceki yıla göre daha da artarak, çeşitlendirilmiş büyüme etkenlerimizin ne kadar etkin olduğunu ortaya koydu ve bu nedenle, önümüzdeki çeyreklerde sektörün toparlanması konusunda ihtiyatlı iyimserliğimi koruyorum. İnovasyonu ve akıllı dönüşümü desteklemeye devam ettikçe, uzun vadede sürdürülebilir kârlılık ve büyüme sağlayacağımıza inancım tam.”

Yapay zekâ yatırımları Lenovo’nun liderliğine güç katacak 

Yapay zekayı her yönüyle değerlendirmeye devam eden Lenovo, istemciden uç noktaya, bulut çözümlerine ve ağa kadar bilişim gücündeki avantajlarını geliştiriyor. Büyük Dil Modellerinde ve yapay zekâ ile üretilen içeriklerde yapılan atılımlar, yapay zekâ geliştirme ve uygulama alanında büyük bir sıçrama niteliğinde olup, yapay zekanın benimsenmesini artıran bir katalizör ve hızlandırıcı görevi görüyor. Lenovo, önümüzdeki üç yılda yapay zekâ cihazlarını, yapay zekaya hazır ve yapay zekâ için optimize edilmiş bilişim altyapısını ve yapay zeka ile üretilen içerikleri dikey sektörlerin akıllı çözümlerine entegre ederek müşterilerin üretkenliklerini artırmasına yardımcı olacak 1 milyar dolar daha yatırım yapmayı hedefliyor.

Yapay zekâ çözümlerinde öncü

Altyapı Çözümleri Grubu’nun (ISG) kapsamlı yapay zekâ portföyü, yapay zekâ donanım altyapısı alanında dünyada üçüncü sırada yer aldı. Bu iş grubu, NVIDIA destekli yeni nesil yapay zekâ sistemlerinin tasarımına da öncülük ediyor. Yakında yeni duyurulan NVIDIA L40S GPU’ları içerecek olan Lenovo ThinkSystem SR675 V3 sunucular, dünya genelindeki profesyonellerin yapay zekayı geliştirmesine ve farklı sektörlerdeki kullanıcılara akıllı sohbet robotları, arama ve özetleme araçları gibi üretken yapay zekâ uygulamaları sunmasına yardımcı olacak. İlk yılında 45 ISV ortağıyla iş birliği yapan AÇG, şimdiden 70’i aşkın yapay zekâ optimizasyonlu platform üzerinde 150’den fazla yenilikçi yapay zekâ çözümü sunmayı başardı.

Çözüm ve Hizmetler Grubu (SSG), tahmine dayalı destek için yapay zekâ destekli cihaz bilgi edinme olanakları, servis birimine bütünleşmiş üretken yapay zekâ çözümleri ve yapay zekâ ile güçlendirilen sektörel çözümler gibi uygulamalarla portföyünde yapay zekadan yoğun bir biçimde yararlanıyor.

Akıllı Cihazlar Grubu (IDG) faaliyetleri, ürün tasarımı ve analizinde kullanılmak üzere kullanıcı içgörüleri madenciliğinde yapay zekâ kullanılmasından üretim öncesi kodlardaki güvenlik açıklarının taranmasına, parça planlama dahil olmak üzere üretime, kalite kontrolleri ve optimizasyonuna cihaz yaşam döngüsünün her aşamasında yapay zekadan yararlanıyor.   Geleceğe baktığımızda, kişisel bilişimde dönüştürücü bir değişime öncülük eden Lenovo, yeni üretken yapay zekâ iş yüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak için bilgisayarların da yapay zekâ bilgisayarına dönüşmesini öngörüyor. Lenovo, yapay zekâ bilgisayarlarının geleceğini, gelişmiş işlevsellik, hız, yaratıcılık ve kullanıcıyı içine alan gerçekçi deneyimler sunan istemci, uç nokta ve bulut teknolojilerinin yenilikçi ve hibrid bir karışımı olarak görüyor. Operasyon düzeyinde ise Lenovo, verimlilik, öngörü oluşturma ve karar verme süreçlerini desteklemek için şirketin akıllı üretim, tedarik zinciri, müşteri hizmetleri ve diğer süreçlerinde yapay zekâ kullanıyor.

Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG) ile yüksek faaliyet kârı

Lenovo Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG), %21’in üstünde yüksek faaliyet kârı ile bir önceki yıla göre %18 artış anlamına gelen 1,7 milyar dolar ciro ile güçlü bir büyüme ve yüksek kârlılık sergilerken, destek hizmet faaliyetleri temel kârlılık etkeni olma özelliğini koruyor. SSG cirosunun (önceki yıla göre 4 puan artışla) yarısından fazlasını oluşturan Yönetilen Hizmetler ile Projeler ve Çözümler hizmetlerinin kapsamının genişletilmesinde güçlü bir ilerleme gerçekleşiyor. SSG, “Dijital İş Yeri Çözümleri” için güçlü bir iş geliştirme akışı oluşturmaya devam ediyor.

Altyapı Çözümleri Grubu (ISG) en güvenilir altyapıyı sunuyor

ISG grubu, yapay zekâ, uç nokta, yapay zekâ, hibrit bulut ve yapay zekâ merkezli iş yüklerini destekleyen sunucu ve depolama gibi yapay zekâya hazır ve yapay zekâ ile optimize edilen altyapı geliştirme çalışmalarına yatırım yapmaya devam edecek. ISG, dijital ve akıllı dönüşümlerinde müşteriler için en güvenilir altyapı ortağı olma vizyonunu geliştirme konusuna yoğunlaşmayı sürdürüyor.

Akıllı Cihazlar Grubu (IDG) zirvede

Akıllı Cihazlar Grubu pazarda liderliğini koruyor. IDG, ekosistemini daha da geliştirmek için zenginleştirilmiş yazılım ve hizmetler dahil olmak üzere daha fazla çeşitlendirilmiş akıllı cihaz portföyüne genişlemeyi sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir