Gelecekteki Google Chrome Güncellemesi Özel Ağ Cihazlarınızı Koruyacak

Google, evinize veya özel ağınıza bağlı cihazları korumak için tasarlanmış bir Chrome tarayıcı güvenlik önlemi üzerinde çalışıyor. Geliştirilmekte olan özellik, web sitesinin ağ cihazlarına erişim isteklerini izleyecek ve bunların güvenli kaynaklardan geldiğinden emin olacak.

Özelliğin arkasındaki motivasyonu açıklayan Chrome Platform Durumu sayfasında şu ifadelere yer veriliyor: “Kötü amaçlı web sitelerinin, kullanıcı aracısının ağ konumu üzerinden hareket ederek kullanıcının yerel intranetinde veya kullanıcının makinesinde bulunması nedeniyle makul olarak İnternet’ten genel olarak erişilemez olduğunu varsayan cihazlara ve hizmetlere saldırmasını önlemek.”

Özellik, “Özel ağ erişimi, gezinme isteklerini kontrol eder” başlıklı izin isteğinin güvenli bir kaynaktan gelip gelmediğini kontrol edecek. Ayrıca hedef cihazın özel ağ erişimine izin verip vermediği de gözetilecek. Google, geliştiricilerin özelliği test etmelerine ve bir dizi kontrol yaptıktan sonra uyarılar göstererek “gelecek uygulamaya hazırlanmalarına” yardımcı olmak için çalışıyor.

Özel ağ erişim özelliğinin Chrome 123 veya 124’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte Android ve masaüstü için de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir