Fransa’da eylem krizi… Çiftçilerin ardından sağlıkçılar da sokağa indi

AA

Fransa’da bir meslek grubu daha eylemde…

Yaşlı bakım teknikerleri, maaş artış talebiyle birçok şehirde trafiği engelledi.

Yerel basındaki e göre, yaşlı bakım teknikerleri kolektiflerinin çağrısıyla Marsilya, Bordeaux, Dijon başta olmak üzere Fransa’nın birçok şehrinde yüzlerce tekniker, araçlarıyla trafiği durdurma eylemi yaptı.

Maaş artış talebi

Fransa’da günlerce süren çiftçi eylemlerinden ilham aldıklarını belirten yaşlı bakım teknikerleri, hizmet başı ücretlendirmelerinde artış yapılması talebinde bulundu.

“Çabalarımızın sonucunda hiçbir şey elde edemedik”

France Info’ya göre, eyleme giden Öfkeli Hemşireler Kolektifinin Başkanı Gaelle Canat, “Karşı karşıya olduğumuz zorluklar konusunda farkındalık yaratmak için seçilmiş tüm temsilcilerle görüşmeye çalıştık, çabalarımızın sonucunda hiçbir şey elde edemedik. Çiftçilerin sokağa döküldüklerini gördüğümüzde ‘biz de çıkmalıyız’ dedik. Mesleğimizin itibarsızlaştırıldığını göstereceğiz.” açıklamasını yaptı.

Saatlik ücretlerinin çok düşük olması sebebiyle uzun süreler çalışmak zorunda kaldıklarını belirten Canat, “15 yıldır devam eden enflasyona rağmen maaşlarımıza zam yapılmadı. Maddi açıdan ne halde olduğumuzu siz düşünün.” dedi.

“Gerekli adım atılmazsa bakıcı bulamazsınız”

Fransa’da çiftçi eylemleri günlerce sürmüş, hükümetin ve Avrupa Birliği’nin (AB) tarım politikalarına tepki gösteren çiftçiler, günlerce traktörleri ile Paris ve çevresini trafiğe kapatmıştı.

Çiftçi eylemleri nedeniyle hükümet, tarım sektöründe iyileştirilmeler yapılması için bazı tedbirleri yürürlüğe koymuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir