Erkan Baş aday olmuştu: CHP ve DEM Parti’de Gebze bilmecesi

Dün saat 17.00 itibarıyla siyasi partiler, yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarını il ve ilçe seçim kurullarına iletti. Sürenin dolmasıyla gözler merak edilen merkezlere çevrildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve DEM Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ın adaylık koyduğu Gebze için aday çıkarmadı. İki parti henüz TİP’i destekleyeceklerine dair bir açıklama da yapmadı. İki partinin de Kocaeli Gebze’de TİP’i destekleyip desteklemeyeceği merak ediliyor.

BAŞ, ADAY OLMUŞTU

TİP Genel Başkanı Baş, 16 Şubat’ta yaptığı açıklamayla, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde belediye başkan adayı olduğunu duyurmuştu. Baş “Ülkemizin en büyük işçi havzası olan Gebze’den adaylığımı ilan ediyorum. Türkiye’nin işçi partisi Türkiye işçi sınıfının her zaman yanında ve hizmetinde olacak, demiştik. İşçi havzalarının sağ partilerin oy deposu olarak görülüp terk edilmesine asla razı olmayacak ve bu algıyı değiştireceğiz. Çünkü, algılarımızdan alışkanlıklarımıza kadar, tepeden tırnağa değişmek şart! Gebze’yi işçiler yönetecek. Türkiye’yi işçiler yönetecek” demişti.

GEBZE’DE SON SEÇİMLER

400 bini aşkın nüfusu bulunan Gebze’de, 2019’da yerel seçimlerinde AK Parti yüzde 51,7 ile seçimi kazandı. CHP yüzde 29,4; Saadet Partisi ise yüzde 8 oy almıştı.

Mayıs 2023’teki seçimlerde Cumhur İttifakı yüzde 57,7; Millet İttifakı yüzde 30,7; Emek ve Özgürlük İttifakı ise yüzde 5,5 oy almıştı. Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde ise Erdoğan yüzde 60, Kılıçdaroğlu yüzde 40 oy oranına ulaşmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir