Azerbaycan’dan ‘Türkiye’ kararı: Karabağ görüşmesine katılmayacak

Azerbaycan, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İspanya’nın Granada kentinde düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Liderler Zirvesi’ne katılmama kararı aldı. Zirveye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yanı sıra Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın da katılması bekleniyordu. Bakü’nün kararına gerekçe olarak, ‘Türkiye’nin de toplantıya katılması şartının kabul edilmemesi’ gösterildi.

Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan son gelişmelerin ardından, Aliyev ile Paşinyan’ın oturum aralarında bir araya gelmesi planlanıyordu. Görüşmelere, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in de katılacağı belirtiliyordu.

KARABAĞ İLE RUSYA-UKRAYNA GÜNDEMİ

Avrupa Siyasi Topluluğu (AST), çatışmalı bölgeler başta olmak üzere Avrupa’nın geleceğine ilişkin yol haritalarını belirlemek için 5 Ekim’de Avrupa Birliği’nin (AB) dönem başkanlığını yürüten İspanya’nın ev sahipliğinde Granada’da toplanacak. Sadece iki yıllık bir siyasi girişim olan ve ilk iki toplantısını 6 Ekim 2022’de Prag ve 1 Haziran 2023’te Moldova’da gerçekleştiren AST, davetli 51 ülkenin katılımıyla 3. toplantısını Granada’da yapacak. Avrupa’nın geleceğine yönelik toplantıların olacağı AST’nin öncelikli gündem maddelerini Karabağ’daki son gelişmelerden dolayı Azerbaycan ve Ermenistan ile Ukrayna-Rusya savaşının oluşturması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir