ABD’de özel sektör istihdamında artış beklentileri karşılamadı

ABD’de yarım milyondan fazla şirketin 25 milyondan fazla çalışanının bordro bilgileri üzerinden hesaplanan ve tarım dışı istihdam verileri için öncü gösterge olarak kabul edilen özel sektörde istihdam piyasa tahminlerinin altında kaldı.

ADP Araştırma Enstitüsü’nün Stanford Digital Economy Lab iş birliğiyle hazırladığı rapora göre, Eylül ayında özel sektörde istihdam 89 bin arttı. Piyasalarda beklenti 160 bin artış olacağı yönündeydi.

Bir önceki ayın istihdam rakamı 177 binden 180 bine revize edildi.

ADP, Eylül ayında ücret artışının yıllık yüzde 5,9 olduğunu açıkladı.

İstihdam küçük işletmelerde 95 bin, orta boy işletmelerde 72 bin artarken, büyük boy işletme 83 bin azaldı. Üretim sektörünün istihdamı 8 bin, hizmet sektörünün istihdamı 81 bin yukarı geldi.

ABD’de tarım dışı istihdam verileri 6 Ekim Cuma günü açıklanacak. Piyasalarda beklenti bir önceki ay 187 bin olarak açıklanan istihdama, Eylül ayında 170 bin daha ilave edilmesi yönünde oluştu.

ADP detayı piyasaları rahatlatır mı?

Bu rapor, tüketici harcamalarını ve dolayısıyla ekonomiyi destekleyen iş gücünde daha fazla hafiflemeye dair kanıtlara eklenen bir yenisi. Bazı işverenler, artan enflasyon ve yüksek borç maliyetleri nedeniyle işe alma faaliyetlerini kısmakta.

Aynı zamanda, Salı günü yayımlanan bir hükümet raporu, beyaz yaka ilanlarının artışıyla birlikte Ağustos ayında ABD’deki boş pozisyonların 9,61 milyona yükseldiğini gösterdi. İşgücünün arz ve talebi daha dengeli hale geliyor olsa da, her işsiz Amerikalı için hala 1,5 açık pozisyon bulunuyor.

ADP’nin baş ekonomisti Nela Richardson, “Bu ay işlerde ciddi bir düşüş görüyoruz,” dedi. “Ayrıca son 12 ayda ücretlerde sürekli bir düşüş görüyoruz.”

İşlerinde kalan çalışanlar, ADP’ye göre Eylül ayında bir yıl öncesine göre %5,9’luk bir medyan maaş artışı gördüler. İş değiştirenler için ise yıllık ücret artışının medyanı da yavaşladı.

Çalışanlar son birkaç yıl boyunca güçlü ücret artışlarının tadını çıkarmış olsalar da, ücret artışının hızı işgücü katılımının artmasıyla yavaşlamaya başlamıştır.

Hükümetin Cuma günü yayınlanacak olan iş raporu, Eylül ayında özel sektör istihdamının 155.000 arttığını göstermesi bekleniyor.

Foreks, Bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir