Pijama ile uyuyanlar dikkat! Sağlıklı ve rahat bir uyku için pijamadan uzak durmalısınız. Peki uyurken ne giymeli?

Uyku esnasında giymeyi tercih ettiğiniz pijama aslında uykunuzu ve hatta sağlığınızı etkileyebilir. Hatta sabahları rahatsız uyanılmasına ve kalitesiz bir yaşama da neden olabilir. Peki pijamanın alternatifi ne olmalı? Daha sağlıklı bir uyku için ne giymek gerekiyor?

Uykunuz pijamadan etkilenir

Vücudunuz gece boyunca doğru sıcaklığı bulup bunu korumalı. Cildinizin nefes almasını sağlayan uyku zamanı için en ideal kumaş ise pamuk. Ayrıca geceliklerde nefes alabilen ve emici olan ketenler kullanılabilir. Tabii ki keten, pamuk kadar yumuşak değildir.

Sivilceli uyanabilirsiniz

Uyku esnasında terlemek, ter sivilcelerine neden olabilir. Terli pijamalar, ısı ve sürtünmeye bağlı olarak ciltteki gözeneklerin tıkanmasına yol açar ve tahrişlere neden olur.

Bambu kumaştan yapılan gecelikler ise antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu da sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur. Pamuktan daha yumuşak ve emicidir, uyku sağlığı için önemlidir.

Cilt enfeksiyonlarına neden olabilir

Geceleri terliyorsanız, cilt enfeksiyonuna yakalanabilirsiniz. Nemli ve karanlık yerlerde üreyen bakteriler, terde fırsat bulabilir. Kalın giysiler, terleten kumaşlar mikroplar için bulunmaz bir nimet haline gelecektir.

Üremeyi etkiler

Yapılan bazı araştırmalar, pijama giyen erkeklerin, spermlerinin kalitesinin düşük olduğunu gösteriyor. Dar iç çamaşırı veya kalın pijamalarla genital bölgenin terleme riski de artıyor. Bu da iltihaplanma ve enfeksiyon anlamı taşıyor. Sperm kalitesinin yanı sıra doğurganlık da olumsuz etkileniyor.

Doğal vücut ısısını bozuyor

Geceleri daha düşük bir sıcaklığa sahip olmak vücudunun iyileşmesine yardımcı olur. Metabolizmanın hızlanması da buna bağlıdır. Pamuklu pijama dışında ipekli kumaş da tercih edilebilir. İpek iplikler arasında tutulan ısı ile soğuk kış gecelerinde sıcak kalmak ve izole olmak mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir