Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı: Peki röportajda Erkan ne dedi? Biz ne anladık?

Gökmen Mert Kural-Haber Analiz

Oldukça samimi geçen bu röportaj, hem sosyal medyada hem de geleneksel medyada adeta gündem oldu. En önemli sebebi ise Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın hızla yükselen konut fiyatlarına yönelik eleştirisiydi. Oysa aynı eleştiriyi hükümet ve muhalefet de yapıyordu.

Kullanılan “İstanbul’da kiralar Manhattan’dan bile yüksek” sözü aklımıza kazındı.

Benzetme her ne kadar sansasyonel olsa da Türkiye’nin özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi kentlerimizin gerçeğiydi.

Biz röportajda yer alan birçok ayrıntıyı, gelişmeyi de gözden kaçırdık. “Enflasyondaki düşüşü hangi alanlarda, ne zaman göreceğiz?” sorusuna “İlk geldiğimizde enflasyon konusunda bırakın beklentilerin çıpalanmasını bir dağılım bile yoktu. Beklenti her yerdeydi. Şimdi enflasyonla kesin bir mücadele içindeyiz. O kesin. Bizim ekibimizin en büyük başarılarından biri de bu. Şu an hangi yatırımcı raporuna bakarsanız bakın beklenti belirli bir aralıkta” sözünü yok saydık.

Enflasyon beklentisini “Tek haneli rakamları 2026’da göreceğiz. 2025 sonu hedefimiz ise yüzde 14” ifadesini görmezden geldik.

MANHATTAN’DA MAAŞ, KİRAYA GİDİYOR

En önemlisi de konut fiyatlarındaki yükselme ve kiralardaki fahiş artıştı. Gaye Erkan, “Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı” sözünü etti ve Manhattan örneğini gösterdi. Manhattan’da konut kira fiyatları ortalama 5-6 bin dolar civarında. Yani TL cinsinden 150 bin TL civarında. Manhattan’da ortalama maaş ise aylık 7 bin dolar. Yani maaşın yarısından fazlası kiraya gidiyor. Peki İstanbul’da ortalama kira ne kadar? 18 bin TL. Peki aylık gelir? Aslında İstanbul’da yaşayan birinin kiraya ödediği para ile Manhattan’da oturan birinin ödediği para gelirinin önemli kısmını karşılıyor.

NE PARİS, NE NEW YORK NE DE TOKYO

LİDER ANKARA, İZMİR VE İSTANBUL

Oysa, Uluslararası Emlak Danışmanlığı firması Knight Frank’in 56 ülke ve bölgeyi incelediği Küresel Konut Fiyat Endeksi araştırmasında Türkiye’de konut fiyatları 2023 yılının ilk çeyreğinde 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 132,8 artış göstermişti. 2023’ün ilk çeyreğinde dünyada 150 şehir arasında konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler ne New York oldu, Ne Tokyo, Ne Londra, Ne de Paris. En fazla fiyat artışı Ankara, İzmir ve İstanbul’da olmuştu. Gaye Erkan’ın anlattığı da tam da buydu aslında.

“İSTANBUL’DA 600 BİN KONUT BOŞTA DURUYOR”

Dün akşam gazeteci Kübra Par’ın TV 100’de yayınlanan “Kübra Par’la Farklı Açılar” programını izledim. “Bir kişinin 10 evi olacağına, 10 kişinin bir evi olsun” sözü masaya yatırılmıştı. Ev sahipliğinin toplumun geneline yayılmasını, biden fazla evi olanların yatırım aracına dönüşmesi meselesini söyleyen, insanların boş evleri kiraya vermediklerini, bu konuda adım atılmasıyla kiraların düşeceğini söyleyen Kübra Par’a programa katılan CHP eski milletvekili Gürsel Tekin şu sözlerle yanıt verdi: “İstanbul’da 600 bin konut var. Kullanılmayan, boş…” sözleriyle yanıt verdi. Programda konu Merkez Bankası Başkanı’nın soğan fiyatlarına yönelik sözleriydi. Gaye Erkan’ın bu sözlerine yönelik söz ise programa katılan eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Ahat Andican’dan geldi. Andican, “Daha samimi, ayakları yere basan açıklamalar” diye özetlemişti.

Dün Merkez Bankası’nın günlük hayatımızdan düşmeyen sözleri gündemdeydi. Biz sadece röportajı okuduk. Oysa hepimizin cebini yakan, ay sonunu nefes nefese kapatmamızı sağlayan artan ev fiyatlarını, yükselen kiraları konuşmak yerine örneklerde kaybolduk.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir