Erdoğan’ın Mısır ziyareti sırasında, tarihi liman şehri İskenderiye’nin satın alınmasının da konuşulduğu iddia edildi.

Sercan ÇELİKBAŞ

İddiayı Türk yazar ve gazeteci Turan Kaşlakçı, Al-Quds Al-Arabi gazetesinde yer alan “Mısır İskenderiye’yi Türkiye’ye satacak mı?” başlıklı makalesinde gündeme getirdi.

Yazıda, iki ülke arasında giderek artan yakınlaşma bağlamında Mısır’ın İskenderiye şehrini Türkiye’ye satması veya kiralaması ihtimali ele alındı.

Middleeastmonitor haber sitesinde de konuyla ilgili yer alan analizde; “Mısır İskenderiye şehrini Türkiye’ye satmaya hazırlanıyor” denilerek, “Mısır şu anda ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. Şu anda Mısır’da büyük bir döviz sıkıntısı var.

Başkent Kahire’nin yaklaşık 350 km kuzeybatısında bulunan Ras al-Hikma sahası 22 milyar dolara Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılacak. Tarihi ve kültürel önemiyle bilinen İskenderiye’yi Türkiye’ye satmaya hazır. Bu şehri satın aldıktan sonra Türkiye’nin Afrika’da nakliye ve malzeme için büyük bir liman arayışı sona erecek. Çünkü Türkiye, Afrika’da büyük bir liman inşa etmek istiyor.” denildi.

İSKENDERİYE İSKENDER’İN KURDUĞU ŞEHİR
Aynı haber analizde şu ifadelere de yer verildi: “İskenderiye şehrinin Büyük İskender tarafından kurulduğu söylenmektedir. İskenderiye birçok kültür tarafından işgal edilmiştir, dolayısıyla şehrin kimliği hem tarihi hem de kültüreldir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İskenderiye’de yaşayan Türklerin Osmanlı Devleti ile güçlü kültürel ve tarihi bağlarının olduğu söylenmektedir. Böyle bir durumda Türkiye’nin İskenderiye ile eski bir ilişkisi var. Yani Türkiye bu şehri rahatlıkla satın alabilir veya kiralayabilir. Siyasi analistler, Türkiye’nin İskenderiye şehrini satın alması halinde Türkiye’nin Mısır’la ilişkilerinin gelişeceğine inanıyor. Bunun dışında her iki ülke de birçok türde ekonomik fayda elde edecek.”

Haberde analistlerin İskenderiye’nin kiralanmasının ardından Türkiye’nin burada yeni bir ticaret ve lojistik merkezi yaratacağına inandığı da belirtilerek, “Böyle bir durumda hem Türkiye hem de Mısır, Afrika’da tutunma gücü elde edebilecektir. Mısır’ın İskenderiye şehrini kalkındırmaya yetecek parası yok, dolayısıyla Türkiye ile işbirliği ticari kaynakları artıracak” yorumuna da yer verildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir