ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün’ün ‘S-400’lere İhtiyacımız Yok’ Açıklaması Tepki Çekti

Satın alımı için Rusya’ya 2 milyar dolar ödenen ve ABD ile ilişkilerde gerginliğe neden olan S-400’lerle ilgili ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün, ‘Hava savunma sistemlerini yapıyoruz. S300, S400’lere ihtiyacımız yok.’ dedi.

Sosyal medya kullanıcıları, sistemi almak için harcanan 2 milyar dolarlık harcamanın boşuna yapıldığını belirterek tepki gösterdi.

Satın alım sürecinde ABD üretimi F35’lerle uyumlu olmaması sebebiyle iki ülke arasında gerginliğe neden olan S-400’lerle ilgili ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ‘SİPER’ adında yeni bir sistem üretildiğini ve artık S-400’lere ihtiyaç duyulmayacağını açıkladı. 

Sistemin tüm yazılımsal ve donanımsal faliyetlerinin gerçekleştiği yerleri Milliyet’e tanıtan  Görgün, “Hava savunma sistemlerini yapıyoruz. S300, S400’lere ihtiyacımız yok. Bunlara ihtiyacı ortadan kaldırıyoruz. Bizim vazifemiz bu” dedi.

‘Büyük bir sistem var’

SİPER hava savunma sisteminin tek araçla füze fırlatma olayı olmadığını belirten Görgün, “Bir haberleşme istasyonu var arama radarı var. Bu radar etrafta size doğru gelen bir füze var mı diye sürekli çalışıyor. Bir kontrol merkezi var ayrıca. Atış kontrol ünitesi ve merkezi var. Füze fırlatma sistemi var. Dost düşman tanıma sistemi var. Bu sistemde 12-13 tane sadece kamyon var. Yani büyük bir sistem var” vurgusu yaptı.

Satın alma sürecinde 2 milyar dolardan fazla para ödenen ve ABD ile krize neden olan sistemlerin bu kadar kolay saf dışı bırakılması ise sosyal medya kullanıcılarının yepkisini çekti. Vatandaşlar ‘Madem kullanmayacaktık neden aldık?’ sorusunu yöneltti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*